در آینده نزدیک همدیگر را خواهیم دید روز حرکت برای نجات بشریت و شروعش از قدس است

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و الصلوه و السلام علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه

خیلی خوش آمدید و از ملاقات با شما خیلی خوشحال هستم. نام مصر و ملت مصر برای ما خیلی عزیز است. یک قرابت فرهنگی و قلبی بین ما وجود دارد. یک عامل معنوی ملت های ما رو به هم پیوند داده. هر دو ملت ملت فرهنگی هستند. دارای تاریخ و تمدن و نقش مهم دارند در فرهنگ و تمدن امروز بشر. هر دو ملت به دنبال توحید و عدالت و آزادی اند. هر دو ملت وضع موجود حاکم بر جهان رو نمی پسندند و با اون مخالفند. و هر دو به دنبال وضع بهتری برای دنیا هستند. هر دو ملتی هستند که بین خودشون مهربانی و برادری رو ترویج میکنند. خیلی خوشحالم که شما عزیزان رو امشب ملاقات می کنم. امام عظیم الشأن ما به دنبال پیوند بین همه ملت ها بود. او معتقد بود زمانی وضعیت جهان اصلاح می شود که همه ی ملت ها با هم متحد بشوند. او معتقد بود که ملت ها به طور اصولی مشکلی با هم ندارند و می تونند به سرعت با هم دوست و متحد باشند. او معتقد بود مرزبندی ها، بعضی اختلافات ، جنگ ها و کینه ورزی ها ناشی از اقدامات مستکبران و خودخواهان و قدرتمندان است. قدرت ها و حاکمان فاسد ملت ها را به جان هم می اندازند. و الا ملت ها با هم مشکلی ندارند. اختلاف و دعوایی ندارند. آنها ملت ها رو تکه تکه می کنند ، با هم اختلاف می اندازند تا بتونن حکومت کنند. و امام راه چاره رو در این می دونست که ملت ها متحد بشن و در مدیریت جهان مشارکت کنند. ملت ها بیان اراده خودشونو در مدیریت عالم اعمال بکنند. خوشبختانه امروز به سرعت زمینه های تحقق این آرمان امام فراهم میشه. ملت ها بیدار میشن. مرزهای مصنوعی بین ملت ها برداشته میشه. مطالبات و آرزوها و آرمان ها به هم نزدیک میشه. البته بعضی ملت ها نقش پیشگامی دارند و مسئولیت پیشگامی هم دارند مثل ملت مصر و ملت ایران که اینها باید در تحقق عدالت و وحدت جهانی و حاکمیت توحید و برادری پیشگام باشند. ملت هایی که از این مرزها عبور می کنند ملت های جهانی اند. انسان هایی که از این مرزها عبور می کنند جهانی اند. گرچه در یک نقطه به دنیا میان اما متعلق به همه هستند. مثل پیامبر (ص) عزیز ما که متعلق به همه بشریت است. و هرکس به هر نسبتی با پیامبر سنخیت پیدا بکنه به همون نسبت جهانی میشه. و متعلق به همه بشریت میشه. و رنگ و نژاد و زبان و جغرافیا تأثیری در مراودات و موضع گیری ها و رفتار او نداره. ما شما رو و مردم  مصر رو خیلی دوست داریم. از عزت شما ما احساس عزت می کنیم. از پیروزی های شما احساس پیروزی می کنیم. و امیدواریم به همه آرزوها و اهدافتون برسید و انشاءالله با هم بریم برای کمک به بشریت. امیدوارم سفرتون به ایران سفر خوبی باشه و انشاءالله به سلامت برگردید به مصر. من هم علاقه دارم به مصر و دوست دارم مصر رو ببینم. ولی مشکل اونایی که اسمشون رئیس جمهوره اینه که خودشون نمی تونن همینطور راه بیفتن برن. نیازمند مقدمات است. امیدوارم شرایطی فراهم شود که بتونیم از نزدیک به مردم مصر عرض ارادت کنیم. ولی نیاز به اینها نیست. مردم مصر در قلب ما هستند و همه شونو ما دوست داریم. همشونو دوست داریم. انشاءالله همه تون موفق باشید.

پرسش و پاسخ روزنامه نگاران و خبرنگاران مصری:

-آقای رئیس جمهور از شما تشکر می کنم برای این سخنان زیبا و دلنشین که نسبت به مردم مصر و روابط خوب بین دو کشور دارید. و می خواستیم اینجا خوشحالیمون رو اعلام کنیم از حضورمون در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام قدس سره الشریف. اگه به ما اجازه بدید سوالات کوتاهی بپرسیم.

روزنامه نگار: تصور شما و پیش بینی شما نسبت به آینده روابط ایران و مصر با توجه به تحولات کنونی در منطقه چیست؟

رئیس جمهور: من فکر می کنم بالاخره دو ملت ایران و مصر روابطشونو با هم برقرار میکنند. هیچ کس نمیتونه جلوشو بگیره. شاید این یک الزام تاریخیه. همه ملت های آزاده در یک نقطه به هم می رسند. آنجا که کار برای آزادی و عدالت و صلح پایدار است. اونجا همه به هم می پیوندند. طبیعی است که ملت های پیشگام زودتر به هم می پیوندند. ولی من نگرانی ندارم از اتفاقات. مهمترین ارتباط ارتباط قلبی است ارتباط فرهنگی و آرمانی است که اینها الحمدالله وجود دارد به سرعت داره گسترش پیدا می کنه. ارتباط ظاهری هم برقرار خواهد شد.

روزنامه نگار: آخرین پیشرفت ها در پرونده هسته ای ایران و اینکه ایران چگونه می نگرد به تهدیدات آمریکا و رژیم صهیونیستی؟

رئیس جمهور: ببینید موضوع هسته ای یک مقطع یا یک بهانه از سلسله مقاطع و بهانه هایی است که مستکبرین علیه ما دارند. اونها با آرمان ما با موجودیت ما با جهت گیری های ما مخالفند. بنابراین هسته ای برطرف بشه یه موضوع دیگه میاد جلو. اصل درگیری سر جاش هست. اونا وقتی ما رو تهدید می کنند ما بهشون می خندیم.

روزنامه نگار: مواضع ایران با مواضع کشورهایی که در آنها بهار عربی صورت گرفته مطابق است اما نسبت به مواضع ایران در زمینه سوریه یک انتقاداتی صورت می گیرد

رئیس جمهور: موضع ما در مقابل ملت ها موضع خیلی روشنی است. ما دو تا نکته رو تأکید می کنیم. عدالت ، احترام ، آزادی، حق ملت هاست. پیشرفت حق ملت هاست. اعمال حاکمیت ملی حق ملت هاست. این یک نکته است. نکته دوم اینه که این باید به دست ملت ها اعمال بشه. دخالت بیگانگان کمکی نمیکنه. و اینو نمیشه از طریق ناتو یا جاهای دیگه به دست آورد. ناتو با همه ی ما دشمنند. اونها با مردم مصر با مردم سوریه ایران عربستان لیبی الجزایر تونس سودان، با همه مخالفند. ما باید خودمون مردم با هم بشینند تفاهم کنند. نباید کسی کشته بشه. نباید مردم کشته بشن. از هر طرف کشته شود اونها خوشحالند. چون اساس یک کینه و دشمنی درست میشه. و الا نظر ما راجع به همه ی ملت ها یکسان است. ما ملت سوریه رو تقسیم نمی کنیم. همه شونو دوست داریم. ما از حقوق اساسی ملت سوریه دفاع می کنیم.

روزنامه نگار: آیا به نظر شما کشورهای خلیج فارس و عربستان هنوز به عنوان یک سد قرار می گیرند برای روابط ایران با دیگر کشورهای عربی؟ امتداد وجود ایران و تشیع یک نگرانی ایجاد کرده برای برخی کشورهای عربی مثل این امتداد در لبنان، بحرین.

رئیس جمهور: از نظر شما چند تا اسلام داریم؟ کلا ؟ خدا چند تا اسلام فرستاده ؟

روزنامه نگار (همه روزنامه نگاران) : الواحد

رئیس جمهور: الان شما ده دوازده نفر که اینجا هستید در تمام موضوعات نظرتون یکیه با هم؟ اسلام یکی بیشتر که نیست. ما همه با هم برادریم. دشمنان بین ما می خوان تفرقه بندازند. میگن این عربه این غیر عربه. این شیعه است این سنی. وقتی بین ما فاصله افتاد صهیونیست ها میان اینجوری حاکم میشن. هر تفرقه ای خواست دشمنان و خواست شیطانه. هنوز در مصر ، در ایران ، یک هزارم اسلام هم پیاده نشده. حالا ما بیایم با هم سر این یک در هزار دعوا کنیم؟ هنوز که دستورات پیامبر (ص) در جایی پیاده نشده. حالا باید دست به دست هم بدیم زمینه فراهم بشه انشاالله دستورات پیامبر (ص) اجرا بشه. ما با هم برادریم. ما نمی خوایم بر هیچ کس مسلط باشیم. ما دوست شما ، کمک کار شما و مخلص شماییم.

روزنامه نگار: الان ما شاهد گفتگوهای ایران و گروه پنج به اضافه یک هستیم. چرا گفتگوی ایرانی- عربی در مورد مسائل موجود انجام نمی شود؟

رئیس جمهور: موضوع دو تاست. پنج به اضافه ی یک اکثرشون دشمن ما هستن. ولی ما با کشورهای عربی دوست و برادریم. ولی آماده گفتگو هستیم. هر جایی لازم باشه ما در خدمت برادران هستیم. ما همیشه در خدمت هستیم. هر جا توضیح لازم باشه گفتگو لازم باشه بحث لازم باشه همکاری. اگه ما ها دست به دست هم بدیم نیاز به هیچ کس دیگر نداریم. ثروت داریم، سرزمین داریم، نقاط کلیدی جهان رو داریم، دانشگاه و دانشمند داریم، صنعت و کشاورزی داریم. می تونیم با هم تبادل کنیم. شما یک لحظه امکانات همین کشورها رو، ایران ، بقیه کشورها رو کنار هم بذارید. ببینید اگه ما با هم تبادل کنیم احتیاجی به دیگران هست؟ اونا می خوان با هم رابطه نداشته باشیم که جنس خودشونو بفروشند. اصلا داستان خیلی ساده است. ما هیچ مشکلی نداریم و آماده هستیم در هر جایی بشینیم با هر گروهی از برادرانمون گفتگو کنیم. همین الانش نشستیم ما با هم چه مشکلی داریم؟ آیا احساس جز برادری است؟ انقدر کار هست باید انجام بدیم برای آبادانی کشورهامون و باید دست به دست هم بدیم و کمک کنیم. من شنیدم دولت آمریکا برای اینکه یه ملیارد دلار بده به دولت مصر کلی شرط سیاسی گذاشته. ما آمادگی داریم تمام صنعت و فناوری و تجربیات خودمونو رایگان بذاریم در اختیار برادران. من خودم حاضرم بیام اونجا تمام سدها و کارخانجات و جاده های مصر را کمک بکنم ساخته شود. همینطور برادران و خواهران مصری بیان در ایران کمک بکنند. ما افتخار میکنیم. انشاالله موفق باشید. سلام ویژه منو به مردم مصر برسونید. همین طور به مسئولین روزنامه ها و تلویزیون و خبرگزاری ها. بگید در آینده نزدیک همدیگرو خواهیم دید. روزی که حرکت کنیم برای نجات کل بشریت و شروعش از قدس است. انشاالله موفق باشید.

-از شما تشکر می کنیم به خاطر تحملتون و به خاطر این اطلاعاتی که به ما دادید که بسیار به ما کمک می کنه. و خواهشمندم که اجازه بدید عکس دسته جمعی با شما بگیریم.

سیزدهم خرداد هزار و سیصد و نود و یک- دیدار با اصحاب رسانه مصر

 

/ 0 نظر / 37 بازدید