ما از تبار رستم و فرهاد و آرشیم...سخنان دکتر احمدی نژاد در جمع ایرانیان در کویت

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج و العافیة و النصر و اجعلنا من اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه
خدای بزرگ را سپاسگزارم و از صمیم دل خوشحال از اینکه در سفر کوتاه به کویت این فرصت را عنایت کرد لحظاتی را در جمع صمیمی و با صفای هموطنان عزیز باشیم سرود بسیار خوبی را خواندند دختران عزیزمان، خوشامد به لهجه و بیان اقوام گوناگون ایرانی بسیار زیبا بود. اشعار هم غیر از آن قسمت هایی که درباره من بود همه اش زیبا و دلنشین بود خوب آقای وزیر ارشاد اینجا هستند به من گفتند از زبان لسان الغیب به شما سلام عرض کنم من هم این کار را انجام می دهم بالاخره باید سلام عرض کنیم به هموطنان عزیز:

سلامی چو بوی خوش آشنایی          بدان مردم دیده روشنایی
انشا الله همیشه سالم و سرفراز باشید نمی خواهم زیاد معطلتان بکنم می خواهم دو سه نکته را خدمتتان عرض کنم. معلوم هست در جمع ایرانیان بهترین سخن، سخن از ایران هست فکر می کنم کمتر کسی است در دنیا که این را نداند که وقتی سخن از ایران می شود سخن از یک فرهنگ است سخن از دایره جغرافیایی خاصی نیست سخن از ارزشها و آرمان هایی است که همه ملت ها در طول تاریخ به دنبال آن بوده اند ما ایران را دوست داریم به دو جهت : اول حب الوطن من الایمان هر کس باید زادگاه خودش را دوست داشته باشد چرا که بستر نشو و نما و کمال انسان است؛ دوم اینکه ایران حقیقتا دوست داشتنی است آنهایی که با تاریخ آشنا هستند هم شما یک لحظه تاریخ جهان را در ذهنتان ترسیم کنید

این فرض را که ما ایرانی هستیم را بگذارید کنار، یک نفر هستیم مال هیچ جا، یک انسان هستیم می خواهیم انتخاب کنیم به ما قدرت انتخاب داده اند می گویند انتخاب کن که کجایی باشی، تاریخ بشر را در ذهنمان ترسیم کنیم همه ملت ها را، همه عزیزند، آفریقا را؛ آسیا را؛ اروپا را؛ امریکا را یک لحظه می شود تصویر کرد آن مقدار که از تاریخ می دانیم آیا تاریخ ملتی به درخشانی تاریخ ملت ایران هست؟دیروز ما آذربایجان بودیم یکی از مسؤلین آذربایجان به من می گفت: که من رفتم به موزه معروفی در اروپا، همه موزه را دیدم یک لحظه با خودم فکر کردم اگر آثار مربوط به ایران را از این موزه برداریم آیا چیزی از  آن موزه باقی می ماند؟ شما فرهنگ و تمدن بشری را ببینید این را همه اذعان دارند اگر سهم ایران را از تمدن بشری برداریم نمی گویم چیزی باقی می ماند اما چیز قابل توجهی از آن باقی نمی ماند. ویژگی های ایران، ویژگی های بسیار بسیار برجسته ای است فرصت نیست من همه آنها را مرور بکنم اما چند تا از آنها را بگویم بد نیست، شاید لازم باشد هر روز اینها را بیان کنیم ملت ایران شاید تنها ملتی است که از ابتدا موحد بود هیچ آثاری از بت پرستی در باستان شناسی های ایران بدست نیامده است، بیش از 7 هزار سال شناسایی شده است تاریخ ایران در باستان شناسی، همیشه ملت ایران موحد بوده است اگر هم کسانی دنبال خط دیگری بوده اند خود ملت ایران آنها را در درون خود هضم کرده است.

 

ملت ایران همیشه حق طلب بوده است

ملت ایران همیشه حق طلب بوده است هر وقت کلمه حق از زبان هر کسی بیرون آمده است ملت ایران پذیرفته اند، تعصب قومی نداشته اند از برجسته ترین نمونه های حق طلبی ملت ایران، پذیرش اسلام هست. ایران تنها ملتی است که آزادنه اسلام را انتخاب کرد و پذیرفت، بعضی ها خیال می کنند آمدند ایران را شکست دادند و فتح کردند، اینطور نیست، ملت ایران در آن زمان به لحاظ علمی، صنعتی و توانایی های مختلف بسیار پیشرفته تر از کسانی بود که او را به اسلام دعوت کردند. ملت ایران به آنها نگاه نکرد بلکه به کلام حق پیامبر و اهل بیت ایشان نگاه کرد دید حق آنجاست پذیرفت و الا قادر نبودند که ایرانی ها را شکست بدهند. ملت ایران به صحنه نیامد، اسلام را پذیرفت و 1400 سال پایش هم ایستاد. بیشترین خدمات را به اسلام، ملت ایران انجام داده است باز از جاهایی که خدمات و تلاش های ملت ایران را برداریم چیزی باقی نمی ماند تبیین اندیشه و مکتب اسلام و فرهنگ اسلامی است. ایرانی ها همیشه حق طلب بوده اند.

ایرانی ها همیشه عدالت طلب بوده اند

ایرانی ها همیشه عدالت طلب بوده اند؛ عاشق عدالت. تا جایی که بعضی از حاکمان ایران که شاید هم با عدالت فاصله زیادی داشتند برای جلب توجه مردم به خودشان لقب عادل می دادند. ملت ایران همیشه کمال جو بود یعنی به دنبال کمال انسانی سعادت بشری بوده است به هیچ حدی از پیشرفت قانع نبود به همین دلیل است که در دامان خود انسان های بزرگ تربیت کرده است که برخی از آنها بعد از گذشت هزار و اندی سال مثل خورشید می درخشند همیشه بهترین ها را خواسته است. شما ملتی را پیدا نمی کنید که در زندگی داخلی خودش هم هنرمندانه زندگی کند. بگذریم از اینکه در یک مقطع کوتاهی به واسطه حضور مستعمرگران یک مقدار رابطه ما قطع شد این صنایع دستی عظیم ایران را نگاه کنید هیچ جای دنیا اینطور نیست. هنرمندانه ترین زندگی مال ایرانی ها بوده است چرا؟ برای اینکه کمال جو و زیبایی دوست هستند. ایرانی ها همیشه صلح دوست بوده اند و صلح را برای همه می خواستند عدالت را برای همه می خواستند . بحث ناامنی خلیج فارس بود هم در نیویورک و هم در اینجا سوال کردند خوب می خواهند ایران را متهم کنند که می خواهد امنیت را به هم بزند و این حرف ها. گفتم در چند هزار سال که این خلیج فارس خلیج فارس هست، همیشه امن بوده است و ایران امنیتش را برقرار کرده است چرا؟ چون ایران امنیت را برای همه می خواهد صلح و عدالت را برای همه می خواهد هر گاه بیگانگان آمده اند امنیت منختل شده و ناامنی درست شده است یک موقع پرتقالی ها آمدند و یک موقع دیگر انگلیسی ها آمدند اخیرا هم به بهانه حمایت از صدام همه شان باهم آمدند و الا خلیج فارس همیشه امن بوده است ایرانی ها همیشه در غم وشادی ملت ها شریک بوده اند.

ایرانی ها عمیقا به عشق و محبت بین انسان ها پایبندند در هیچ جای دنیا ملتی را پیدا نمی کنید که اینقدر روابط بین مردم با هم عاطفی و نزدیک باشد. یک گوشه ایران زلزله می شود همه ایران بسیج می شود خیلی وقت ها اصلا قابل مدیریت نیست. جاده ها بند می آید کامیون پیدا نمی شود هر کس هر چه می تواند می آورد دو تا صحنه برایتان بگویم : در زلزله بم یک کسی که خودش دیده بود برایم نقل کرد گفت: ما کمک جمع می کردیم دیدیم مادری ماشین ما را نگه داشت و گفت من در همه زندگی ام یک مرغ را دارم و این دو تا تخمی که امروز این مرغ گذاشته اینها را بگیرید ببرید برای زلزله زده ها. کسی را داشتیم که تحت پوشش نهادهای حمایتی بود آمد مراجعه کرد و گفت من پول ندارم بدهم اما این نهاد حمایتی اخیرا یک یخچال خریده است و گذاشته در خانه من، بیایید این را ببرید . بگذارید یکی بالاتری را بگویم که آن ته عاطفه ایرانی ها را نشان می دهد خانمی مراجعه کرد و گفت من خودم سرپرست خانوده هستم همسرم فوت کرده دو سه تا بچه دارم و به سختی خانه را اداره می کنم من پولی ندارم که بدهم اما درخواست دارم دو تا از این بچه هایی که پدر و مادرشان در زلزله از دست رفته است را بدهید من اینها را نگهداری کنم.

ملت عاطفی ملت مهربان ملت صمیمی ما همیشه خوبی ها را برای همه خواستیم نه اینکه حالا در دل ملت چهار تا زدگی پیدا نمی شود، ممکن است چند نفری هم باشند که توجه نداشته باشند اما یک ملت را با چند نفر آدم معدود نمی سنجند یک ملت را در جریان تاریخی مورد بررسی قرار می دهند نگاه ملت ما همیشه جهانی بوده است اصلا نگاه تعصبی جغرافیایی و محلی نداشته است تقریبا در همه جای دنیا وقتی سابقه تاریخی شان را نگاه می کنیم جنگ قبائل و طوایف هست در همین اروپا تا صد سال قبل طوایف همدیگر را تکه پاره می کردند همین جنگ اول و دوم که در اروپا بود هفتاد هشتاد میلیون از خودشان کشتند چرا، اقوام در ایران داریم ولی این اقوام زیبایی جامعه ایرانی هستند مثل گلستانی که در آن گل های رنگارنگی هست اما نگاه ملت ایران هیچوقت محدود نبوده است دنبال اصلاح وضع جهان بوده اند.


کوروش مرد مومن و جوان ایرانی

اشاره کردند کوروش که یک مرد جوان مومن ایرانی بود، بعضی ها حواسشون نیست که در کجای تاریخ این اتفاق افتاده است بله امروز رئیس جمهور امریکا هم دم از عدالت می زند خیلی ها دم از عدالت می زنند برای اینکه بازار عدالت گرم هست. دو هزار و چند سال قبل پیروان حضرت موسی که موحدان زمان بوده اند آمدند کمک خواستند از کوروش بزرگ. که ما تحت ستم هستیم یک قومی هستند در همسایگی ما به ما ظلم و ستم می کنند اجازه موحد بودن و پرستش خدا را به ما نمی دهند  در سرزمین که به نوعی تحت اداره کوروش بود. کوروش حرکت کرد رفت آنها را ازاد کرد بدون اینکه یک نفر کشته بشود با تدبیر و مدیریت و با ذکاوت بعد از آزاد کردن آنها یک منشوری صادر کرد بعد از دو هزار و چند سال منشور ملل متحد را نوشته اند این دو تا بگذاریم کنار هم و مقایسه کنیم فرمان صادر کرد به لشکریانش احدی حق ندارد به کسی ظلم کند و به اموال و شخصیت کسی تجاوز کند کسی حق ندارد شخصی را به بیگاری و بردگی بگیرد همه در اندیشه و بیان آزاد هستند ملت ایران همواره نگاه جهانی و انسانی داشته اند.

راه حل همگان بازگشت همه ملت ها حتی خودمان به آرمان ها و فرهنگ متعالی ملت ایران است
عزیزان من امروز جهان به این اندیشه و فرهنگ ملت ایران نیازمند است بشریت تحت فشار هست استعدادهای انسان ها زنده به گور می شود طعم انسانیت را کسی نمی چشد در دنیا ببینید چه خبر است؟ گزارش های سازمان ملل می گوید از 7 میلیارد جمعیت دنیا 3 میلیارد فقیر هستند چقدر آدم به دنیا می آید قبل از اینکه بفهمد آدم است از دنیا می رود طعم آدم بودن را نمی چشد بخاطر اینکه ظلم ، بی عدالتی، خودخواهی ، غرور ، سلطه طلبی و طغیانگری  هست. می بینید چه خبر است خدا انسان ها را برای چنین زندگی خلق نکرده است، هیچ کس به آرزوهای خوبش نمی رسد آرزوها همه دفن می شود خدا ما را خلق نکرده است که آرزوهای خوبمان دفن بشوند خدا انسان ها را خلق کرده است برای خدایی زندگی کردن، انسان خیلی بزرگ است باید بزرگ زندگی کند با عظمت و باکرامت و باشرافت زندگی بکند، زیبا زندگی کند. معلوم است که وضع دنیا باید عوض بشود امروز تقریبا همه به این نتیجه رسیده اند که وضع دنیا باید عوض بشود این وضع نمی تواند ادامه پیدا بکند امروز به سرعت بحث جایگزینی وضع امروز دنیا در بین  صاحبنظران و سیاستمدارن دارد مطرح می شود می گویند این وضع موجود که به هم خورده و نمی تواند ادامه پیدا بکند بحران های فرهنگی اقتصادی اجتماعی .بن بست ها....باید یک نظم و نظام جدیدی بیاید این نظم جدید چه باید باشد؟ آن اندیشه ای که باید بیاید جهان را اداره کند کدام اندیشه و فرهنگ است؟ اینجاست که باید فرهنگ و ویژگی ها و آرمان های ملت ایران را به مردم دنیا معرفی کرد ما فکر می کنیم که راه حل همگان بازگشت همه ملت ها حتی خودمان به آرمان ها و فرهنگ متعالی ملت ایران است که البته همه اینها در دل توحید و اسلام ناب و پیروی از پیتامبر اسلام و اهل بیت گرامی ایشان هست.
بعضی ها می گویند چرا اینقدر با ایران دشمن هستند ؟معلوم که با ایران دشمن هستند مستکبران با ایران دشمن اند چرا با هر پیشرفتی که در ایران می شود مخالفت می کنند؟ توی دنیا پیشرفت زیاد هست، خیلی از کشورها در تکنولوژی و صنعت فضا پیشرفت کرده اند  و از ما هم جلوتر هستند اما باهاشون مخالفت و دشمنی نمی شود اما با پیشرفت های ملت ایران دشمنی می شود چرا؟ برای اینکه عقبه تاریخی ملت ایران را دارند می دانند که ملت ایران این ظرفیت را دارد که اگر فرصت پیدا بکند در سطح مدیریت جهان می درخشد و اگر اندیشه ملت ایران در جهان مستقر بشود دیگر جایی برای یکه تازی این مستکبران نمی ماند جایی وجود ندارد که ثروت ملت های عالم را بچاپند ببرند برای خودشان یکجا بگذارند روی هم .
لابد شنیدید این را من خیلی جاها این را مطرح کرده ام و خیلی ها الان متوجه شده اند این را در دنیا. خزانه داری امریکا دائما دارایی های قلابی کاغذی در دنیا منتشر می کند چون پولش در دنیا رواج است هی صفر می گذارد توی حساب ها، کاغذ می دهد اموال ملت ها را می برد به کشور خودش. هر جا هم کم می آورد حمله می کند مثل افغانستان عراق و ...

کلمه پارتیزان را شنیدید؟
امروز هم شروع کرده اند به تهدید ایران ، سرو صداهای الکی. از من می پرسند این رسانه ها و مسولین سیاسی که اینها تهدید می کنند چه خبره؟ ما به هر کدام یک پاسخی می دهیم که پاسخ ها معمولا یکی است. به بعضی ها من گفتم شما ایرانی ها را نمی شناسید این کلمه پارتیزان را شنیدید؟ پارتیزان یعنی کسانی که کار پارت ها را می کنند پارت ها کی هستند؟ ایرانی ها اشکانیان ؛پارت ها اینها چه جوری عمل می کردند ایران همیشه دشمن داشته چون پیشرفته و متمدن و بافرهنگ بوده است اقوام دیگر می خواسته اند ایران را غارت کنند چهل پنجاه نفر باهم می شدند، جنگ پارتیزانی؛ چند تا لشگر را با هم می خواباندند زمین. من یکجا گفتم که شما ایرانی ها را نمی شناسید اینها نمی شناسند ایرانی ها را این حرف های بی ربط را می زنند. ایرانی ها اهل حمله و تجاوز به جایی نیستند، هیچوقت ایران به جایی حمله نکرده است اما بدانید ایرانی ها مدافع خوبی هستند هر کس به ایران حمله بکند ایرانی ها کاری می کنند که تا ابد ننگ پشیمانی اش بر پیشانی اش بنشیند.
البته به بقیه شان هم گفتم که اینها حرف است اینها فقط می خواهد جنگ روانی بکنند ملت ایران یک ملت بزرگی است آنهایی هم یک زمانی به ایران حمله کردند در یک شرایط زمانی خاصی و کتابخانه ها را آتش زدند و علما و دانشمندان ما را کشتند ملت ایران همان ها را به مرور به رنگ خودش در اورد و در خودش هضم کرد شدند کارمند ملت ایران!

شروع می کنند تبلیغات در کشورهای همسایه که ایران خطرناکه ایران هسته ای است و چه و چه، شما پاسخ هایشان را می دانید ایران دوست همه کشورهاست معلوم است که می خواهند تفرقه درست کنند و حاکم باشند بر منطقه ما. اگر این حرف ها نزنند که نمی توانند سالی چهل پنجاه میلیارد دلار اسلحه بفروشند در منطقه ما . ایرانی ها همیشه و در همه جا منشأ خیر بوده اند، سفارش ما هم همین بوده و خودشان جلوتر از ما هستند در هر جایی از دنیا بروید هر جا ایرانی ها هستند مفید هستند از امریکا گرفته تا ژاپن. هر جا ایرانی ها هستند منشأ محبت و دوستی هستند زود با محیط خود انس می گیرند به دولت آنجا احترام می گذارند به مردم آنجا کمک می کنند کارهای خوبی انجام دهند هر کس در حوزه کاری خودش کارش را خوب انجام می دهد در امریکا هم که ایرانی ها هستند مفیدند. ما بارها اعلام کرده ایم که خوبی، صلح امنیتف عدالت برای همه . شاید ما تنها ملتی باشیم که برای پیشرفت خودمان نیاز به دشمن تراشی نیستیم. خیلی ها هستند که وقتی می خواهند خودشان را اثبات کنند با نفی دیگران خودشان را اثبات می کنند می گویند اینها بدهستند، بعد نتیجه می گیرند که خودشان خوب هستند. ملت ایران نیازی به دشمنی ندارد وقتی می خواهد خودش را اثبات کند یک تاریخ بزرگ پشت سرش هست. رودکی، فردوسی، حافظ، سعدی، ابن سینا، خیام، عطار، ابوریحان، رازی و فارابی را می آورد. هزار هزار انسان های بزرگ می آورد ما برای اینکه برجستگی های ملت ایران را تعریف کنیم نیازی نداریم که دیگران را تحقیر و یا نفی کنیم  اما آنها که در جیبشان و چنته شان چیزی ندارند با نفی دیگران خودشان را اثبات می کنند این دوره هم خواهد گذشت.

صدای پای بهار شنیده می شود
بگذارید چند جمله هم درباره تحولات منطقه ای بگویم بالاخره بحث هست که تحولات بهار هست بیداری هست و چه هست. هم بهار هست هم بیداری است اما من می خواهم بگویم که این مختص یک منطقه خاصی نیست همه جهان به سمت بهار در حال حرکت است این ده هزار سال جامعه بشری در زمستان بوده است هنوز بهار نیامده است بهار انسانیت بهار توحید، بهار عدالت، بهار شکوفایی، بهار عشق و محبت باید بیاید و این هم متعلق به همه است بهار متعلق به همه بشریت است و در راه است و می آید صدای پای بهار شنیده می شود یادم هست.

هدیه خدا به بشریت

سال اول که رفتیم سازمان ملل و اسم امام زمان را بردیم خیلی ها تعجب می کردند فکر می کردند این یک چیز طایفه ای است و مخصوص ما هست بعد که بحث شد فهمیدند امام زمان مال همه است برای همه بشریت است مال بودایی ها، هندی ها و مسیحی ها و یهودی ها هم هست امام زمان مال همه است هدیه خدا به بشریت است او بهار انسان هاست بعضی ها دنبال این هستند که مطالبه بهار را مصادره کنند ببرند دوباره تبدیلش کنند به بازیهای سیاسی که این حزب به قدرت برسد دوباره آن حزب به قدرت برسد همه بشریت نیازمند بهار است ما هم نیازمند بهاریم  نه اینکه ایران همه چیزش درست هست و ما در بهاریم، نخیر،  وقتی ما از ملت تعریف می کنیم معنی اش این نیست که وضعیت ما در نقطه ایده آل قرار دارد خیر ما هم باید اصلاحات انجام بدهیم منتها اصلاحات به سبک ایرانی اصلاحات درست، نه بزن و بکش که یک گروه دیگر بیاید سر کار و  آن برود کنار یکی دیگر بیاید.
خب من عرضم را تمام بکنم اجازه بدهید یکی دو تا شعر برایتان بخوانم که شاید زبان حال همه ما باشد خب بعضی از دوستان گفتند ما دراینجا در غربتیم. بله، دوری از ایران واقعا سخته. بالاخره ایران یک عشقی هست در دل انسان های صالح. البته به شما بگویم به لطف خدا عشق ایران در دل ملتهای دنیاست یکی از مطالبی که معمولا خبرنگاران جلوی ما کم می آورند این است که به من می گویند شما این حرف را می زنید ملت ما ناراحت است من زود دستش را می گیرم می گویم اگر راست می گویی عیب ندارد بیا با هم برویم توی خیابان کشور شما ببینیم که مردم از چه کسی خوششان می آید و از چه کسی بدشان می اید طرف خیلی زود تسلیم می شود همه ملت ها ایران را دوست دارند اما هر کس عشق ایران در دلش باشد هر کجا باشد در ایران هست این شعر ابوسعید ابی الخیر را توجه کنید:

گر در یمنی چو با منی پیش منی    گر پیش منی چو بی منی در یمنی
من با تو چنانم ای نگار یمنی          خود در غلطم که من توام یا تو منی

 

فردوسی هویت موحد ملت ایران را احیا کرد
و هر کجا که مردمش ارزشهای ملت ایران را دنبال می کنند آنجا ایران است. ایران یک جغرافیای محدود نیست بگذارید تیر آرش را هم برایتان بگویم این مفصل هست  من خواهش می کنم بروید این را مطالعه کنید بعضی ها خیال می کنند فردوسی داستانی را سر هم کرده است اینطور نیست فردوسی یک حکیم بود یک حکیمی بود که مسیر حرکت ملت ایران و حامعه بشری را به سمت صلاح عوض کرد  اگر فردوسی نبود اثری از توحید نبود بعضی ها می گویند این حرف خیلی اغراق آمیز است نه، قابل اثبات است او آمد هویت موحد ملت ایران را احیا کرد و مسولیت حفظ راه پیامبر اسلام را بر روی دوش ملت ایران گذاشت این خلاصه کار فردوسی است.

منظور از آرش خود فردوسی است
قرار شد مرز ایران را تعیین کنند واقعا مرز ایران کجاست؟ مرز ایران کجا بود؟ ایران که مرز جغرافیایی ندارد جوانی بنام آرش ـ که من فکر می کنم منظور از آرش خود فردوسی است و شرح حال خودش هست اما بنام آرش، نخواسته بگوید منم ولی درحقیقت او این کار را کرد آمد مرز فرهنگی ایران را مشخص کرد هر جا مرز خداپرستی عدالت محبت و پاکی است آنجا ایران است ـ آرش تیر می اندازد، این داستان خیلی زیباست جان خودش را بر سر تعیین مرز ایران می گذارد تیر را پرتاپ می کند چند روز در راه بوده  بالاخره می رود بر روی تنه یک درخت گردو می نشیند، برخی خیال می کنند قافیه تنگ آمده فردوسی گفته درخت گردو این نیست انتخاب درخت گردو هم حکیمانه است امروز همه دنیا می داند که درخت گردو ایرانی است  و به هر جای دنیا رفته است از ایران رفته است یعنی این تیر هر جای عالم میرفت داخل ایران فرود می آمد یعنی مرز فرهنگی ایران جغرافیا ندارد.

این دوبیت را درباره انتظار امام زمان برایتان می خوانم.

ما از تبار رستم و فرهاد و آرشیم    واندر شرار فتنه آخر سیاوشیم
در انتظار رویت آن مهر آخرین     در مجمر سپیده سپندی بر آتشیمدریغ است ایران که ویران شود

کنام پلنگان و شیران شود

اگر سر به سر تن به کشتن دهیم

از آن به که کشور به دشمن دهیم

چو ایران نباشد تن من مباد

بر این بوم و بر زنده یک تن مباد

 

منبع : شبکه ایران

فیلم های سخنرانی :

http://www.inn.ir/NSite/FullStory/photo/?Serv=5&Id=116213&Rate=0

http://www.inn.ir/NSite/FullStory/photo/?Serv=5&Id=116314&Rate=0

http://www.inn.ir/NSite/FullStory/photo/?Serv=5&Id=116318&Rate=0

http://www.inn.ir/NSite/FullStory/photo/?Serv=5&Id=116327&Rate=0

 

سخنرانی در جمع ایرانیان مقیم کویت- مهر نود و یک

 

/ 0 نظر / 41 بازدید