مراسم تجلیل از فرهیختگان عرصه فرهنگ و هنر با حضور رئیس جمهور

http://president.ir/media/main/131353.jpg

http://president.ir/media/main/131350.jpg

رییس‌جمهور با بیان اینکه بازآفرینی زیبایی های جاری عالم هستی کار هنرمند است ، خاطر نشان کرد: هنرمند با روشی عالمانه و همه فهم با نوع کار هنری خود مفاهیم متعالی عالم را در یک نگاه و یا یک حرکت هنری به انسان منتقل می کنند؛ به این دلیل همیشه هنر با علم و اندیشه و عرفان همراه بوده است چرا که هنر بیان معرفت است و به این دلیل هنرمندان محترم و عزیز هستند.

دکتر محمود احمدی‌نژاد ظهر امروز (شنبه) در مراسم تجلیل از فرهیختگان عرصه فرهنگ و هنر اظهار داشت : معرفتی که نتواند در قالب هنر عرضه شود؛ میرنده و میراست، کار هنری زیباترین بیان حقایق هستی و حقیقت و عظمت و حالات روحی انسان است.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه برای توصیف هنر باید در مورد حقیقت انسان صحبت کنیم، خاطر نشان کرد: هنر جلوه انسان و زیباترین بیان حقیقت انسان است.

وی افزود: خدای متعال انسان را در بالاترین مرتبه عالم هستی خلق کرده بنابراین انسان مهمترین موضوع عالم هستی و بالاترین جلوه ‌و آیینه تجلی خداست که اگر خلق نمی شد ظرفی برای معرفی خدا وجود نداشت.

رییس جمهور با اشاره به اهمیت کار هنرمندان گفت: هنر بهترین و کامل ترین ظرف انتقال معرفت و شناخت حقیقت انسان و بیان لطایف روحی انسان است.

دکتر احمدی‌نژاد به ازلی و ابدی بودن پروردگار اشاره کرد و گفت: انسان که بالاترین جلوه خداست نیز ازلی است و خداوند متعال از ابتدا خالق بوده همانطور که انسان از ابتدا مخلوق خدا بوده است.

وی با اشاره به سه دوره حیات انسان خاطر نشان کرد : دوره اول از ازل تا ورود به این دنیا می باشد، دوره دوم زندگی انسان هم ورود به این دنیا است و بعد از این دنیا حیات ابدی را انسان پیش رو دارد و ورود انسان به این دنیا یک هبوط و تنزل است، خدا انسان را در این عالم در دل خاک و از جنس خاک که پایین ترین موجود عالم هستی است، آفریده است.

رییس‌جمهور ادامه داد: خداوند در انسان ظرفیت عظیمی قرار داده که می تواند پیش از این هبوط از دل خاک تا خدا ارتقا یابد و از این خاک باید آیینه تجلی خدا شود و همه اسماء الهی را در خود شکوفا کند و این حقیقت انسان است.

دکتر احمدی‌نژاد اظهار داشت: انسان یک قوه نامیه دارد که همه استعدادها را در خود ذخیره می کند؛ قوه نامیه انسان همان خدایی شدن اوست.

وی گفت: خدا بر انسان محیط است و انسان می تواند جلوه خدا بر روی زمین باشد.

رییس‌جمهور ادامه داد: همه انسان ها عزیز هستند و خدای متعال سربلندی و خدایی شدن را برای همه انسان‌ها مقرر کرده است.

دکتر احمدی‌نژاد تصریح کرد: خدا از انسان زیبا زندگی کردن را خواسته است چرا که خود عینیت و حقیقت زیبایی است و همه این عالم زیباست.

وی ادامه داد: انسان زمانی می تواند زیبا زندگی کند که به معرفت الهی و عشق به حقیقت زیبای خدا رسیده باشد و با این انگیزه انسان وارد این جهان می شود.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه زیبایی انسان به معرفت و کمال انسان است ، گفت : معرفت برای انتقال به جامعه و انتقال به نسل های بعدی نیازمند ظرف، قالب و روش است و خدای متعال برای این قالب و روش زیباترین ها را پسندیده است.

رییس‌جمهور اظهار داشت: هنر راه میانبر است، هنر استفاده از همه ظرفیت‌ها برای انتقال پیام و معرفت الهی است.

دکتر احمدی‌نژاد در ادامه با اشاره به اینکه قوه نامیه انسان نیل به بهار دارد، تصریح کرد: بهار زمانی است که همه استعدادهای انسان جوانه می زند و شکوفا می شود، در بهار، حقیقت انسان ها شکوفا می شود و انسان زندگی متعالی پر از شکوفه را تجربه خواهد کرد و هیچ عاملی نمی تواند مانع شکوفایی بهار شود.

رییس‌جمهور افزود: انسان برای محدودیت در قالب های مادی دنیا و برای خودخواهی و ریاکاری به این جهان نیامده است ، بلکه برای زندگی با عشق ، مهرورزی و تلاش برای تحقق عدالت و برای ساختن دیگران به عنوان سکوی پرواز آمده است.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه امام عصر(عج)تجلی کامل خدا و بالاترین تجلی خداست، گفت: امام برای سعادت و شکوفایی و تعالی انسان ها آمده است و خداوند متعال به امام ماموریت داده تا همه آرزوهای تاریخ ما را برآورده کند و غل و زنجیرها و دیکتاتوری ها را که باعث حقارت انسان ها می شود از بین ببرد و او متعلق به همه انسان هاست.

وی افزود: امام راه رسیدن به خدا و کمال و شکوفایی قوه نامیه و حقیقت انسان و ریسمان رسیدن به آسمان است و همه آرزوهای زیبا و استعدادهای نهانی انسان با وجود امام شکوفا می شود.

رییس جمهور با اشاره قدرت تفکر انسان که خدا در وجود او خلق کرده است، اظهار داشت: اگر عقل انسان و قدرت فکری او و توانمندی ذاتی انسان کاملا شکوفا گردد دنیا دلنشین و زیبا خواهد بود و انسان برای رسیدن به این زندگی آمده است و آن هم با حضور هنرمندانه امام محقق می شود.

دکتر احمدی‌نژاد افزود: زندگی ایرانیان در طول تاریخ همواره هنرمندانه و زیبا و به دنبال شکوفایی انسان‌ها بوده است.

رئیس جمهور در پایان قطعه شعری را از حافظ شیرازی برای حضار قرائت کرد که با این بیت آغاز می شود:
ما درس سحر در ره میخانه نهادیم محصول دعا در ره جانانه نهادیم
در خرمن صد زاهد عاقل زند آتش این داغ که ما بر دل دیوانه نهادیم

در این مراسم داریوش ارجمند پیشکسوت عرصه نمایش پس از دریافت نشان درجه یک فرهنگ و هنر گفت: وظیفه دارم به عنوان هنرمند کنار حق بایستم.
وی افزود: اقدام رئیس جمهوری به خاطر حمایت و تجلیل از پیشکسوتان قابل تقدیر است و در ذهن تاریخ خواهد ماند.
اکبر عبدی دیگر پیشکسوت هنر و نمایش از رئیس جمهوری قدردانی کرد و گفت: دکتر احمدی نژاد تنها رئیس جمهوری بود که حال مرا هنگامی که بستری بودم پرسید و مشاورش اسفندیار رحیم مشایی هم برای عیادتم به منزل ما آمد.
عبدی افزود: اما در برخی دوره ها چندین ماه از کار کردن محروم بودیم.
در این مراسم همچنین ۸۹ هنرمند فرهیخته مدرک درجه یک هنری دریافت کردند.
در این آیین کتاب کیمیای هنر که شرح حال هنرمندان در رشته های گوناگون هنری است توسط رئیس جمهوری رونمایی شد.
یک تابلوی نقاشی نیز که یادمان نخستین جلسه هیات دولت نهم در خراسان رضوی است از سوی جشنواره بین المللی فرهنگی – هنری رضوی به رئیس جمهوری اهدا شد.

http://president.ir/media/main/131348.jpg

http://president.ir/media/main/131376.jpg

http://president.ir/media/main/131368.jpg

http://president.ir/media/main/131378.jpg

اول تیر نود و دو

/ 0 نظر / 31 بازدید